Школа простір без насилля

/Files/images/2016-2017nr/ato/DSC04742.JPG

/Files/images/2016-2017nr/ato/DSC04755.JPG

Про профілактику залучення


учнівської та студентської молоді

до небезпечних квестів

Ситуація в країні, що склалась, посприяла сплеску суїцидальних випадків, в тому числі і серед неповнолітніх. Діти цієї вікової категорії є активними користувачами соціальних мереж, чим користуються злочинці, які залучають неповнолітніх до небезпечних груп. Метою таких груп є доведення людини до самогубства. Про виявлення подібних груп повідомляє Департамент кіберполіції Національної поліції України. В Україні набирає обертів нова суїцидальна гра «Червона сова», що поширюється у мережі «ВКонтакте». Принцип гри такий самий, як і «Синіх китів».
Спочатку дітей залучають до гри, надсилають їм посилання, за яким потрібно перейти (воно видає помилку). Наступним кроком є збір інформації про друзів та сімʼю дитини та завдання залучити до гри інших дітей. При відмові від виконання завдань – шантажують і погрожують. Одні з основних завдань – постійно бути онлайн, миттєво відповідати на повідомлення «кураторів», які вони надсилають цілодобово, перегляд відео, які надсилаються дитині. «Куратори» групи заперечують можливість смерті дитини, обіцяючи контакт з «Сакральним світом і Червоною Совою».
Основні ознаки участі дитини у «групах смерті» такі: відчуженість, втома, дитина постійно хоче спати, сидить в мережі посеред ночі, з’являються порізи на руках. Серед повідомлень у приватному листуванні є питання «Чи спить сова?», на що має бути відповідь: «Сова ніколи не спить».
Беручи до уваги вище зазначену інформацію рекомендуємо педагогічним працівникам, спеціалістам психологічної служби провести розʼяснювальну роботу з батьками щодо попередження потрапляння дітей до таких груп.
В першу чергу батькам або особам, що їх замінюють, та дорослим, які беруть участь у вихованні дитини, варто приділяти більше уваги психологічному стану дитини. Батькам слід памʼятати про те, що прийняттю дитиною рішення про самогубство передують тижні, а то й місяці страждань, роздумів, вагань. Його передумовою є психологічне неблагополуччя дитини чи підлітка, що може бути повʼязане з почуттям самотності, непотрібності, низькою самооцінкою, конфліктами вдома чи в навчальному закладі тощо. Рішення про суїцид не може бути прийняте дитиною лише через участь у певних групах і ніякий посилений контроль за спілкуванням дитини у Інтернет-мережі не допоможе уникнути біди, якщо між дитиною та батьками, педагогами відсутні довіра, прийняття, взаємопідтримка та взаєморозуміння.
Основними напрямами профілактики суїцидальних тенденцій у поведінці підлітків, залежних від соціальних мереж, класним керівникам та спеціалістам психологічної служби закладів освіти варто виокремити наступні:
- Вивчення становища особистості дитини у структурі неформальних відносин;
- Спостереження за сімейним становищем дитини, його роль і місце у сімейному спілкуванні;
- Спостереження за подіями, які відбуваються у житті учня (переїзди, розлучення батьків, смерть близьких тощо) і його реакцією на ці події;
- Формування навичок міжособистісного спілкування, розвиток емпатії, способів подолання конфліктів;
- Формування навичок адекватного поводження в соціальних мережах, інформування про переваги й небезпеки соціальних мереж;
- Формування навичок життєстійкості до життєвих криз та умінь адекватно розвʼязувати конфлікти.
Не допускається акцентування уваги підлітків на проблемі самогубства, самоушкоджень і героїзації різних форм ризикованої поведінки. Не варто детально розглядати будь-які конкретні випадки здійснення самоушкоджень, суїциду, оскільки це має ефект реклами. Також не слід постійно надавати дітям одну й ту саму інформацію з різних джерел. Трапляється, що за тиждень діти чують це від класного керівника, соціального педагога, психолога, директора. Це може призвести до перенасичення та викликати бажання пограти в такі ігри.
При організації роботи з попередження участі дітей у небезпечних квестах насамперед слід зʼясувати, що саме діти знають про смертельні квести і будувати заняття на отриманій інформації та уникати надання нової для дітей інформації про дане явище. Це може викликати бажання спробувати.
Рекомендовано проводити заняття для учнів, вихованців на теми, які частково чи опосередковано повʼязані з участю дітей у смертельних квестах: безпека дітей в Інтернеті, цінність живого спілкування, критичне мислення, як працюють маніпуляції тощо. Використовувати ігрові та інтерактивні методи організації роботи, які допоможуть встановити та підтримати довіру у стосунках з дітьми. Сприяти організації конструктивного проведення дозвілля учнями: конкурси, змагання, екскурсії, вечори відпочинку тощо.
Більш детальну інформацію про причини явищ «смертельні квести» та «дитячі суїциди», історію виникнення, групи ризику, індикатори втягнення дитини у гру, способи реагування, діяльність кіберполіції, вміння розпізнавати небезпеки і захистити себе у соцмережах тощо доцільно надавати під час занять з педагогами і батьками. Слід памʼятати, що інформація для дітей та інформація для педагогів і батьків мають відрізнятись.
Необхідно доводити до відома дітей, що люди, які їм погрожують, не можуть заподіяти шкоди ні їм, ні їхнім сімʼям. Обов’язково проінформувати дітей про те, що у випадку погроз чи небезпеки вони можуть звернутись за допомогою до дорослих: батьків, педагогів, рідних, а також за телефоном Національної дитячої «гарячої» лінії ГО «Ла-Страда –Україна»: 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) або 116 111 (безкоштовно з мобільних операторів).
При самостійному виявленні суїцидальних спільнот в соціальних мережах рекомендовано негайно повідомляти Департамент кіберполіції Національної поліції України за номером гарячої лінії: (044) 374-37-21 з 8:45 до 19:30 (в робочі дні), чи за електронною адресою: https://www.cybercrime.gov.ua (цілодобово) та звертатися до адміністрації соцмережі, у якій виявлена група.
Як діти, так і дорослі можуть отримати анонімну та конфіденційну підтримку за телефоном Національної дитячої "гарячої" лінії: 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) або 116 111 (безкоштовно з мобільних операторів).

Для організації роботи щодо попередження потрапляння дитини до небезпечних груп та участі у подібних квестах ГО «Ла-Страда Україна» розробила посібник, до якого входять методичні рекомендації та розробки занять для педагогів, батьків та дітей «Небезпечні квести для дітей: профілактика залучення» (схвалено для використання в закладах освіти Науково-методичною комісією з проблем виховання дітей та учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, протокол №3 від 16.06.2017). Електронна версія посібника додається. Також посібник доступний для завантажити за посиланням:

http://la-strada.org.ua/ucp_mod_library_showcategory_96.html.

Спілкуємось і діємо. Поради соціального педагога

Вплив сучасних мультфільмів на психіку дитини

Мультиплікаційні фільми невипадково улюблені дітьми різного віку. Яскраві, видовищні, образні. У свідомості дорослого мультфільм – це те, що призначено для дітей. Але не всі мультфільми корисні. На жаль, багато трансльовані сьогодні мультфільми побудовані етично, психологічно чи педагогічно безграмотно і можуть нести небезпечні для дитини наслідки.
Дитина всю інформацію сприймає у вигляді образів. Із цих образів, як із кубиків, вона будує свою модель світу. Не секрет, що часто некерована агресивна поведінка дітей, пов’язана з копіюванням ними поведінки героїв популярних мультфільмів. Справа в тім, що кількість мультфільмів для дітей, що містить в собі сцени насильства і жорстокості, зростає, а дитина, з властивою їй сприйнятливістю, переносить побачене у звичайне життя. Такі сцени насильства найчастіше можна побачити в зарубіжних мультиках, наприклад, «Покемон», «Том і Джері», «Сімпсони». Тому підбираючи мультфільм для дітей, будьте вибагливими, якщо ви купуєте незнайомий мультик – не полінуйтесь подивитися його спочатку самі, а вже потім пропонуйте до перегляду дитині.
Ознаки «шкідливого мультфільму»:
1. Колір. головні герої розфарбовані яскравим, ядовитим кольором. Цей прийом експлуатує здатність дитячої психіки реагувати на все яскравіше. Тому від початку до кінця мультфільму персонаж веде маленького глядача, куди захоче, не даючи можливості відволіктися та порозмірковувати .
2. Головні герої агресивні, вони прагнуть завдати шкоди оточуючим.
3. Обличчя. Головна героїня всіх американських мультфільмів на одне обличчя. Мало того, що це нудно, але, якщо уявити ці на обличчі живої дівчини, то вона буде страшною. Із-за великої частоти показів цього обличчя на екрані, воно перетворюється на естетичний стереотип. Таким чином, дівчата будуть прагнути виглядати як те, чого не буває, а хлопчики , підростаючи, будуть безрезультатно шукати те, чого не може бути.
4. В жіночі образи втілюється така якість, як садизм. Дитина знає, що добрих і хороших потрібно наслідувати. Але в мультфільмах героїні мають не лише хороші якості, а й жорстокість, непошану до батьків. Наприклад, чи можна уявити Настеньку з «Аленького цветочка» з виразом злості чи люті на обличчі? Чи може вона взагалі бути агресивною? А от Фіона(«Шрек») , Жасмін в «Аладін» проявляють жорстокість невимушено та ще й заразливо.
5.Демонстрація небезпечних для життя дитини форм поведінки повторювати які у реальній дійсності недоцільно, незрозуміло, навіть просто небезпечно.
Перегляд таких прикладів для наслідування може обернутися для дитини зниженням порога чутливості до небезпеки, а значить потенційними травмами.
Доведено: сучасні західні мальовані фільми руйнують психіку дітей. Здавалося б , що може бути краще, ніж історії про Гуффі, Дональда, Міккі Мауса. На перший погляд,ці герої добродушні й завжди веселі. У діснеєвських мультфільмах немає ні крові, ні сцен насильства, добро завжди перемагає зло. Та це тільки один бік медалі. А ось інший. Варто врахувати, дитина все побачене сприймає буквально. Отже, вірить тому, що відбувається. Вона бачить, що Гуффі з величезної висоти падає на асфальт і підлітає вгору. Дональда вдаряють відбійним молотком по голові, а у нього від цього лише пташки навколо голови. Можливо, це перебільшення, але відомі випадки, коли діти реально пробували повторити те, що витворили їхні улюблені екранні герої.
В якості протилежного прикладу наведу багатосерійний радянський мультфільм «Ну зачекай!». У ньому часто відбуваються травматичні ситуації: Вовк падає з енного поверху, з каруселі , потрапляє в аварії… Але яка мораль! Накурився цигарок – втрачає свідомість, стає синьо-червоно-зелений. Тобто дітей вчать: зробив щось заборонене – наслідки будуть сумними.
В 60-х роках ХХ століття були проведенні лабораторні дослідження. В ході досліджень було виявлено, що діти вчаться, спостерігаючи за іншими. Діти дивилися спеціально створені телевізійні передачі, в яких агресивно поводилися із пластиковою лялькою «Бобо». Коли у дітей з’явилась можливість погратися з лялькою, вони частіше поводилися з нею агресивно, ніж ті, що не дивилися телепередачі.
Приведемо декілька рекомендацій для того, щоб перегляд приніс малюкові більше користі, ніж шкоди:
- Час, проведений дитиною біля єкрану має суворо дозуватися, по можливості без винятків. Лікарі-офтальмологи рекомендують для дітей до 4-х років – не більше 20 хвилин на день, для дітей 5-6 років – 30 хвилин, у 7-8 років – 40 хвилин.
- Дивіться мультфільм разом із дитиною, обговорюйте зміст побаченого після перегляду. Якщо у маленького глядача виникають якісь питання, неодмінно поясніть йому і в свою чергу запитати дитину: «А як би ти поступив на місці головного героя?»
- Найкраще для дітей підійдуть наші, вітчизняні мультики. Ці анімовані казки, як правило, повчальні і добрі, герої в них красиво намальовані, на них приємно дивитися. Такі мультфільми, як «Про левеня і черепаху», «По дорозі з хмарами» прищеплюють дітям любов до навколишнього світу.
Із закордонних підійдуть такі як: «Бембі», « Король Лев», « Барбі» - вони про доброту, дружбу, взаємовиручку і дають позитивне уявлення про світ і моделі поведінки у ньому.
Відбираючи мультфільми для перегляду, переконайтеся, що якість зображення хороша, інакше не уникнути проблеми із зором, та й задоволення від мультика буде не те. Часто дорослі вмикають дитині мультфільм для того, щоб відволіктися її чимось, а самим зайнятися своїми справами. Краще щоб це не стало звичкою, для цього можна ввести сімейну традицію зі спільного перегляду захоплюючих мультфільмів, щоб малюк відчував себе єдиним цілим з батьками.

Ефективне виховання без покарання

Покарання дітей часті у багатьох родинах. Чому покарання не працюють? Покарання викликає у дітей страх. Від страху дитина може перестати погано поводитися. Але це лише поверхневий ефект. Застосування покарання викликає лють, образу, бажання помститися. Ці почуття не сприяють успіху виховання, хіба, що ви хочете виховати у неї саме їх. Уважно спостерігаючи за поведінкою дитини після покарання, ви помітите, що вона намагатиметься знайти способи, щоб звести рахунки зі своїми кривдниками. Дитя може дражнити молодших братів, сестер або домашніх тварин, отримувати погані оцінки в школі, псувати свої або ваші речі, тікати з дому й забувати про свої домашні обов'язки. Цей перелік негативних реакцій на покарання можна продовжувати ще довго.
Караючи, ви підмінюєте внутрішній контроль дитини за своєю поведінкою необхідністю контролю з боку інших людей. Дитя стає залежним від дорослого, одна присутність якого може викликати в ньому страх. Покарання не робить ніякого впливу на розвиток навички відповідати за свої вчинки. Навпроти, караючи, ви встановлюєте такі норми поведінки, при яких винні діти намагаються вийти сухими з води. А це в жодному разі не сприяє удосконалюванню їх власних моральних принципів. Коли ви караєте, дитя стає або надто поступливим, або занадто впертим, а найчастіше й мстивим. Він зосереджується на тім, щоб звести рахунки з тим, хто його покарав, і не думає про наслідки своєї поганої поведінки, про те, який урок необхідно винести для себе.
Прямою протилежністю поведінки, контрольованої впливовою особою, є самоконтроль, заснований на ціннісних орієнтаціях самого малюка. Дитина учиться відповідати за свої вчинки сама і поводиться так, як вважає за необхідне.
Покарання також несе в собі й інші побічні ефекти. Це заниження почуття власного достоїнства, або поводження, продиктоване почуттям страху; це змішане почуття образи, нанесеної вам людиною, на любов якого ви розраховували; це зміцнення віри в те, що діяти з позиції сили - єдиний спосіб домогтися того, чого хочеш. Крім того, покарання робить дитино недовірливою і спонукує приховувати свої помилки.
Іншими побічним ефектом покарання можуть бути:
- Нерішучість, невпевненість у собі.
- Психосоматичні захворювання(зниження імунітету, порушення травлення, роботи серця) теж часто є наслідком стресу, викликаного покаранням.
Покарання і погрози вчать дитину не попадатися, роблять її метикуватою.
Причиною застосування методу є те, що батьки просто не знають, що є ефективніші методи. Часто батьки такі заклопотані, що не можуть приділяти достатньої уваги дитині: стежити за її поведінкою,вчасно відволікати від небажаних занять, терпляче пояснювати, що можна робити, а що ні і чому.
Взагалі – то завжди, коли дитина «погано» поводиться,для цього є конкретні і дуже вагомі причини. Існує лише чотири мотиви, за яких діти «погано» поводяться:
1. Привернення уваги – «мені потрібна твоя особлива увага».
2. Вплив – «ти мені нічого не зробиш».
3. Помста – «шкодити у відповідь на образу».
4. Уникнення невдачі – «не буду і намагатися - все одно не вийде».
На навмисну поведінку дитини, яка хоче привернути увагу, інколи корисно взагалі не звертати увагу, щоб не закріплювати її. Але подумайте, як знайти час для того, щоб приділити дитині увагу – вона має потребу у цьому. Що ж до поведінки владнолюбця , найкраще, що може зробити дорослий – демонструвати свою впертість, позбавлену агресії. При цьому варто подумати, як дитині проявити себе позитивно: дати їй право вибору, допомогти відчути себе у чомусь компетентною. Важливо правильно зреагувати у випадку, якщо мотив поведінки - помста. Природна реакція батьків – довести свою правоту й наполягти на своєму – не працює. Треба знайти в собі силу і мудрість зробити перший крок до примирення. А таі дитині, що уникає невдач, потрібна підтримка. Не робіть усе замість неї, а хваліть навіть за незначний прогрес у вміннях, навичках, досягненнях.

Кiлькiсть переглядiв: 439

Коментарi